סוגי מצג עכוז

עודכן ב: 3 דצמ 2019

במחקרים חדשים רואים כי מספר העוברים במצג עכוז הולך ועולה, אחד הגורמים המשפיעים על מצג העובר הנו אורח החיים הנוח והפסיבי לעתים מבחינה פיזית אותם אנו חיים. המתבטאת בישיבה לעתים ממושכת פסיבית בצורה המצמצמת את הגירוי ומרחב התנועה של העובר ברחם. אנו מודעים לגורמים רבים העשויים לגרום לעובר להיות במצג עכוז. ואף למנוע ממנו להתהפך בעצמו.

אחד הגורמים הנו סגנון החיים שלנו והרגלי הפעילות הגופנית בתקופת ההריון. המתבטאת אפילו בתנוחות הבסיסיות ביותר להן אנו מורגלים כגון ישיבה, תנועה וכד´.

תנוחות העשויות להגדיל את הסיכוי למצג עכוז.

ישיבה:

ישיבה על ספה ,ישיבה על שרפרף ,ישיבה על כיסא נדנדה ונהיגה ממושכת, מקטינים את שטח הבטן ומצמצמים את מרחב הפעילות של העובר. ועשויים לגרום לו להישאר במצג עכוז.

פעילות גופנית:

פעמים רבות נשים בהריון ממעטות בפעילות גופנית.

מתרגלות מקצועיות.

מדריכות יוגה, רקדניות, רוכבות אופניים תחרותי, תהינה בעלות סיכוי גדול יותר למצג עכוז בשל המתח של הרצועות והשרירים בבטן ובמפשעות.

מבנה רחם

אם הרחם שלך היא חד קרנית או דו קרנית, זה אומר שהחלק העליון של הרחם אינה מעוגלת אלא בנויה בצורת קרניים.

אם יש לך מחיצה ברחם, שרירנים וכד' הסיכוי למצג עכוז עולה.

טראומות ותאונות בעבר

אם עברת פציעות באגן, או סבלת מתת תזונה .

מחקרים מראים

אם השתמשת בגלולות למניעת הריון בגיל צעיר מידי, לפני שעצמות האגן שלך סיימו את ההתפתחות והמבנה הסופי. יתכן שמבנה האגן יהיה שונה ועל כן הסיכוי למצג עכוז יהיה גדול יותר.

הריון מרובה עוברים

אם את בהריון תאומים יש סיכוי גדול שאחד או שני העוברים יהיו במצג עכוז.

מספר לידה

אם את בהריון ראשון או הריון חמישי ומעלה. בהריונות אלו הסיכוי למצג עכוז גדול יותר.

מיקום שלייה

אם הרופא אמר לך כי השלייה שלך קדמית, פונדלית, ימנית או שמאלית . שלייה באזורים אלו עשויים להפריע לעובר להתהפך באופן ספונטני.

גיל האישה