מזל תאומים

עודכן ב: 21 מאי 2020

אחרי שנים רבות של מיילדות בהם ליוויתי הרבה תאומים בלידתם, נפלה בידי הזכות להיות נוכחת בלידת תאומים אחרת. שונה מכל מה שידעתי או שחשבתי ובטח אחרת ממה שמתרחשת בחדרי לידה.

אלו היו התאומים הכי קרובים וחשובים בשבילי, התאומים של ביתי


עברו כמה חודשים מאז מאז חזיתי בפלא של לידת התאומים ההיא. מאז אני חושבת איך לספר את מה שראיתי שם, את הבלתי מובן מאליו.


בדרך כלל בלידת תאומים, ממתינים לתינוק הראשון ואז, מאיצים בשני לצאת. כך שבדרך כלל הפרש הזמנים בין הראשון לשני הוא בין דקה לחמש דקות. כן, זה מה שקורה כשנולדים תאומים. בניתוח קיסרי הם נשלפים אחד אחרי השני בהפרש של דקה. בלידה רגילה, אם תשאלו, תמיד תקבלו את התשובה שיש בניהם הפרש של חמש דקות.
התאומים, לשמחתנו, קיבלו הזדמנות להיוולד בדיוק כפי שרצו מבלי שאף אחד יפריע להם.

תיאמנו מראש עם רופא פרטי, בעל אג'נדה פתוחה ומאפשרת יותר, שילווה את הלידה. בפגישה המקדימה סיכמנו איתו שאם הכול תקין, אנחנו לא מעוניינים שיאיצו בתהליך.

הרופא כמובן אמר שרוב התאומים נולדים מוקדם, אך אם ההריון יימשך, אז הנוהל הוא בשבוע 38 לזרז את הלידה. והוסיף "חשוב שתדעי בלידת תאומים, בעיקר במצב בו העובר הראשון במצג ראש והעוברית השנייה במצג עכוז, הרבה פעמים העובר הראשון נולד בלידה רגילה והעוברית השנייה בניתוח קיסרי. כדאי שתיקחי בחשבון את כל האפשרויות."

נראה לי שלקחנו הכול בחשבון. אך היינו גם באמון מלא בתהליך, בביתי ובתאומים.


ההריון נמשך בבריאות וחיוניות. העוברים צמחו יפה ואימא שלהם הרגישה מצוין. פרט למשקל שלא היה מופרז אך בכל זאת, תאומים גדולים היה יותר ויותר קשה לשאת.

בשבוע 38 הלכה לביקורת כדי לוודא שהכול תקין והבטיחה לרופא שיתראו בקרוב. ואכן כך היה.


הלידה החלה בשבוע 38 וארבעה ימים, העוברים היו בשלים ובהערכת משקל כל אחד שקל כשלושה קילוגרם. החלו צירים ידידותיים שהתגברו בהדרגה ובצורה רכה.

הגענו לחדר לידה כשביתי בפתיחה של 6 ס"מ לערך. התקדמה יפה בתהליך הלידה תוך פעילות מלאה, הליכה, ריקוד, מים, ואף שירה.

והינה הפתיחה מלאה והעובר הראשון מתחיל להתקדם לכיוון התעלה, ומה שאני רואה מהצד, הוא שהעוברית, שנמצאת במצג עכוז, מתקדמת עם הראש כלפי מטה.

בכל ציר העובר המוביל מתקדם ומפנה מקום בחלק העליון של הרחם. הראש של העוברית השנייה מוביל ומקיף את העכוז של העובר הראשון ולאט לאט העוברית השנייה מניעה את הראש כלפי מטה. ממש עושה סיבוב שלם.