לשלוט בתהליך הלידה שלך

עודכן ב: 21 מאי 2020

בוודאי כבר שמעת משפטים כמו "עלייך לשחרר בלידה" או "בלידה אין מקום לשליטה" או אפילו "כדי שהלידה תתקדם היטב עלייך לשחרר שליטה".


אני מניחה שאם את מתכוננת ללידה אז בטח השתתפת בקורס הכנה ללידה, או קראת ספר שכולן אמרו שחייבים לקרוא כדי להתכונן ללידה טובה.

הכול נכון. בהחלט יש כמה ספרים טובים בעיקר בעברית ששווה לקרוא לפני לידה. ובטח ובטח יש קורסים ששווה להשתתף בהם. במאמר זה אני מביאה את דעתי האישית, מתוך יותר מעשרים שנות ניסיון כמיילדת בחדרי לידה ובלידות בית.


אחת השאלות הנשאלות במפגש עם אישה בהריון היא: ממה את פוחדת?

85% מהנשים ענו "אני פוחדת לאבד שליטה בלידה". בכל פעם ששמעתי את התשובה הזאת, עלה בדעתי שהכנה ללידה הכוללת את האופציה היחידה ללידה טובה מתרחשת רק אם תאבדי שליטה. ושאת חייבת לשחרר ולזרום...

מסר כזה עשוי לגרום לנשים לחרדות חמורות, אפילו עוד יותר מהלידה. אם המסר הוא לשחרר ולאבד שליטה או שהלידה תיתקע/תסתבך - אז זה באמת מאוד מפחיד.

מכוון שבחיים נשים אלו מאוד בשליטה והלו"ז מתנהל כשורה, הכל מסודר ומתוכנן בדיוק כפי שהן יודעות. וזה האזור הבטוח שלהן. שם הן מרגישות שאפשר להרפות בתוך השליטה הזאת שלהן.


ועכשיו כל מה שהן חושבות אחרי שהתכוננו ללידה זה "איך אני אמורה לאבד שליטה בלידה??!"

איך אישה המנהלת בביתה ובמקום העבודה ביד רמה, צריכה בלידה להעביר את כל הסמכות לאדם אחר. לדולה שלה שפגשה אולי 3 פעמים. לצוות חדר לידה שתפגוש בפעם הראשונה כשהיא בתהליך של צירים?

בכלל כל עניין איבוד השליטה מתוך בחירה, בעת לידה- כשאת בכלל לא יכולה להיות בבחירה מודעת, תמיד נשמע לי מאוד לא הגיוני.